Wakacje w 3D

Technologia 3D od momentu pojawienia się na rynku spotkała się ze śmiałym odzewem z wielu branży. Zarówno producenci filmowi, jak i producenci sprzętu dostrzegli jak wiele możliwości daje 3D. Świadczy o tym na przykład rosnąca liczba projekcji filmów 3D w kinach.

Odtwarzanie zawartości 3D nie jest jednak możliwe na zwykłym sprzęcie. Wiele renomowanych marek podjęło się produkcji telewizorów wyposażonych w matryce umożliwiające niekomercyjnemu klientowi odtwarzanie zawartości 3D oraz pełnię wrażeń dostępnych dotychczas w wyspecjalizowanych salach kinowych. Sam telewizor to jednak za mało, aby w pełni cieszyć się ulubionym filmem. Poza odpowiednim filmem, konieczny jest zakup wydajnego odtwarzacza, wyposażonego w procesor umożliwiający odtworzenie plików filmowych 3D.

Odtwarzacze oparte na chipsecie RT1186 wraz z odpowiednim oprogramowaniem odtworzą popularne pliki mkv H264 3D SBS lub TB oraz ripy z płyt BD 3D ISO.

Wśród rozwiązań konsumenckich najbardziej popularne są odtwarzacze HiMedia, które już od jakiegoś czasu zagościły na naszym rynku. Ich główna zaleta to połączenie wysokiej wydajności i funkcjonalności z relatywnie niską ceną. Dzisiaj możemy z dumą zaprezentować Państwu 2 najnowsze modele odtwarzaczy HiMedia: HiMedia HD910B oraz HiMedia HD900C oraz dodatkowo  dostępny od niedawna odtwarzacz Bluetimes Coopa BT-3550B.

Podstawowe funkcje urządzeń przedstawiono poniżej.

Chipset REALTEK 1186DD-3D

Wszystkie prezentowane odtwarzacze wyposażone są w Chipset REALTEK 1186DD-3D, znany z HiMedia 900B. Zgodnie z obietnicą oferuje prędkość procesora podwyższoną do 750MHz, obsługę HDMI 1.4, oraz możliwość wyświetlania obrazów 3D w technologii frame-packet i obsługę dwóch systemów Android oraz Linux.

Jakość w każdym detalu

Niezależnie od wybranego urządzenia zawsze spotkamy się z wysoką jakością wykonania. Metalowa obudowa wyposażona w czytelny wyświetlacz pokryta jest czarnym, satynowym wykończeniem wspaniale sprawdzi się w każdym wnętrzu.

HDMI 1.4

Urządzenia używają najnowszego standardu HDMI - 1.4, który przy wykorzystaniu odpowiedniego kabla zapewnia wysoką jakość obrazu, oraz przepustowość odpowiednią dla technologii 3D, frame - packet.

Obraz 3D frame-packed w technologii Blu-Ray

Odtwarzacze wspierają technologię 3D side - by - side, top and bottom i frame - packed, a to oznacza realny rozmiar rzędu 1920x2160. Wsparcie dla frame - packed jest wyjątkowo istotne w przypadku odtwarzania filmów Blu-Ray, ponieważ odtwarzacze potrafią obsłużyć pliki Blu-Ray ISO 3D.

Android i Linux

HiMedia, a w ślad za nią Bluetimes, jako jedna z pierwszych zaproponowała rewolucyjne rozwiązanie stanowiące połączenie możliwości oferowanych przez system Linux oraz wręcz niewiarygodnie rozszerzając możliwości odtwarzacza, dzięki instalacji systemu Android 2.2, zapewniając tym samym dostępność do wielu tysięcy dodatkowych aplikacji, wielu popularnych portali, np Twitter lub Google maps.

Odtwarzacze Hi Media oraz Blutimes jako jedne z nielicznych odtwarzają serwisy filmowe IPLA oraz TVN na platformie Android.

Wsparcie systemów sieciowych

Serwer Samba jest obsługiwany zarówno jako klient, jak i host. W związku ze zwiększoną wydajnością i zmniejszonym zapotrzebowaniem na energię, urządzenie z powodzeniem uzupełni domowe multimedia o serwer NAS. Technologia NFS również jest obsługiwana. Odtwarzacze bez problemu połączą się z iPad, iPod, iPhone i każdym urządzeniem działającym na systemie Android. Pozwoli to na przesyłanie mediów do telewizora w jakości HDTV.

Dzięki dedykowanemu odtwarzaczom HiMedia oprogramowaniu na Iphone, Ipod czy Ipad lub Android : IMedia share urządzenie przenośne tablet lub telefon zamieni się w funkcjonalny pilot pozwalający serfować po odtwarzanych plikach udziałów sieciowych bez konieczności włączania telewizora.

Obsługa dźwięku 7.1 HD i bezstratnego FLAC

Odtwarzacz w pełni wspiera standardy 7.1. HD Audio. W praktyce może odtworzyć każdy cyfrowy sygnał, włączając 24bit 192KHz FLAC. Możliwość odtwarzania audio wysokiej jakości, sprawia, ze urządzenie może stanowić konkurencję dla podobnych urządzeń, których cena wielokrotnie przekracza cenę opisywanych modeli.

Montaż wewnętrznych dysków

Urządzenia umożliwiają niezwykle prosty i dyskretny montaż dysku wewnętrznego 3,5 cala. Pozwala to na wygodne zarządzanie danymi oraz w prosty sposób rozszerza możliwości oferowane przez urządzenie.

Wszechstronne opcje napisów

Jak jest zwykle w odtwarzaczach opartych na Realtku, odtwarzacze posiadają możliwość ustawienia rozmiaru, koloru, lokalizacji i opóźnienia napisów. Dostępne są wszystkie europejskie języki, włączając specjalne znaki używane w języku duńskim, norweskim, portugalskim, francuskim, szwedzkim, greckim, rumuńskim, rosyjskim, hebrajskim, itd.

Przeglądarki WWW, Youtube

Na urządzeniu mogą być przeglądane takie serwisy, jak: Youtube XL, Youtube, Picasa, Yahoo Weather, Flikr, Facebook, Yahoo Finance, itd.

Przeglądarka zdjęć.

Odtwarzacze zapewniają przeglądanie zdjęć według kolejności w katalogu i pozwalają na wyszukiwanie i sortowanie plików. Obsługiwane są wszystkie popularne formaty bez żadnych ograniczeń rozmiarów zdjęć, posiadają także ogromny zasób efektów, przejść, istnieje możliwość dodania muzyki w tle prezentacji zdjęć, ustawień zoom/pan. Łatwy dostęp do czytnika kart SD, umiejscowionego z przodu odtwarzacza, czyni go wspaniałym urządzeniem do wyświetlania zdjęć i filmów z kamery.

Odbiornik WIFI

Istnieje możliwość połączenia bezprzewodowego, dzięki dołączonemu adapterowi WiFi b/g/n, ale tylko w odtwarzaczach HiMedia HD910B i HD900C.

Wyjątkowe funkcje zależne od modeli

Pomimo wielu powyższych cech łączących wspomniane odtwarzacze, istnieją elementy które pozwalają na dopasowanie ich do potrzeb każdego klienta.

HiMedia HD910B oraz Bluetimes Coopa BT-3550B to dwa modele o najbardziej podobnych funkcjach, jak również zbliżone cenowo. Obydwa posiadają czytelne wyświetlacze   (w modelu HiMedia HD910B jest on nieco większy) oraz funkcjonalne piloty. Jedyną wyraźną różnicą jest wyposażenie odtwarzacza HiMedia HD910B w dodatkowy port USB (łącznie posiada ich aż trzy),  wygląd menu oraz dołączony adapter Wifi (w Bluetimes Coopa BT-3550B połączenie bezprzewodowe możliwe jest tylko z opcjonalnym adapterem Wifi).

Pozostałe funkcje opisane powyżej są tożsame dla obydwu odtwarzaczy.

HiMedia HD900C wyróżnia się zdecydowanie bardziej, co widać już na pierwszy rzut oka. Wyświetlacz pozwala na lepszą komunikację z użytkownikiem dzięki możliwości pokazywania liter. Poniżej wyświetlacza znajduje się rząd przycisków, które umożliwiają sterowanie bez potrzeby korzystania z pilota. Pilot również stanowi bardzo ciekawe rozwiązanie. Posiada rzadko spotykane dotychczas w urządzeniach HiMedia podświetlenie - znacznie ułatwiające znalezienie wybranej opcji szczególnie w ciemnych pomieszczeniach oraz wyjątkową opcję pięć, programowalnych przycisków umożliwiających sterowanie jednym pilotem zarówno odtwarzacza jak i telewizora. Co więcej, HiMedia HD900C jest jednym z nielicznych odtwarzaczy pozwalających na podłączenie aż dwóch urządzeń wyjściowych, dzięki wbudowanym dwóm portom HDMI 1.4. Jest bardzo ważne, gdy np. korzysta się z amplitunera i telewizora bo pozwoli oglądać zawartości multimedialne bez włączania amplitunera tylko w telewizorze, albo podać sygnał jednocześnie i niezależnie na telewizor i drugi telewizor bądź projektor.

Cena brutto odtwarzaczy: BT-3550B – 587zł, HD910B – 627 zł, HD900C – 947 zł (aktualne na dzień 26.06.12)

Szczegółowe specyfikacje znajdują się na stronach poświęconych produktom.