Najnowszy test przetwornika DAC i wzmacniacza słuchawkowego Matrix Mini-i

Od jakiegoś już czasu oferujemy Państwu nowe rozwiązania w dziedzinie audio- przetworniki i wzmacniacze firmy Matrix. Producent już od jakiegoś czasu udowadnia, że wysoka jakość nie zawsze musi oznaczać również wysoką cenę. Świadczą o tym liczne pozytywne opinie, dotyczące wielu różnych, dostępnych u nas modeli.

W ślad za przedstawianymi wcześniej urządzeniami, które zebrały bardzo pochlebne opinie, testom poddane zostało kolejne- Matrix Mini-i DAC- przetwornik C/A.

Rozwiązanie dysponuje bardzo bogatym wyposażeniem, wyróżnia się na tle konkurencji jakością oraz możliwościami. Matrix Mini-i DAC oprócz przetwornika cyfrowo-analogowego, posiada także wzmacniacz słuchawkowy oraz z powodzeniem może pracować jako pre-amp. Cechą wyróżniającą jest tutaj panel czołowy z wyświetlaczem, prezentującym parametry dźwięku oraz wybrane przez nas źródło oraz precyzyjnie działający, piękny, metalowy pilot.

Urządzenie pozwala na zastosowanie wielu sygnałów wejściowych. Z tyłu znajdziemy szereg złącz bardzo wysokiej jakości. Matrix Mini-i został wyposażony w wejście koaksjalne cyfrowego audio (na złączu BNC, z przejściówką na RCA w komplecie), optyczne – Toslink, AES/EBU oraz wejście USB (obsługujące pliki 24 bitowe, niestety ograniczone do częstotliwości próbkowania 48 kHz). Poza tym para wyjść RCA oraz para symetrycznych XLR. Oryginalnym elementem jest wyjście cyfrowe, pozwalające wyprowadzić sygnał zero-jedynkowy do np. amplitunera kina domowego. Z tyłu urządzenia umieszczony jest włącznik/wyłącznik sieciowy oraz trójbolcowe gniazdo sieciowe. Na froncie znalazło się jeszcze 6.3mm gniazdo (duży jack) dla słuchawek. Warto zaznaczyć, że wszystkie złącza wykonane są z zachowaniem najwyższej jakości.

Wbudowany DAC oparto na kości Audio Devices AD1955. To jeden z najlepszych przetworników C/A na rynku, układ wykorzystywany w wielu topowych urządzeniach audio. Po podłączeniu źródła, wyświetlacz informuje nas o uaktywnionym źródle/złączu, częstotliwości próbkowania, poziomie wzmocnienia sygnału (skala w dB, skok o 1) oraz może, po podłączeniu odtwarzacza CD obsługującego kody Q-SUB, pokazać numer odtwarzanej ścieżki oraz jej czas w formacie minutach i sekundach. To rzecz niespotykana w tego typu konstrukcjach.

To jednak nie koniec atutów Matrix Mini-i. Rozwiązanie udostępnia całą konstelację wybrzmień- wielopoziomowe granie, z precyzyjnie, namacalnie wręcz oddanymi instrumentami, znakomitą, wielowarstwową stereofonią. Wyraźnie słychać źródła pozorne, do tego dynamika, w tym mikrodynamika stoi na bardzo wysokim poziomie. To, co przykuwa uwagę od pierwszych chwil po uruchomieniu urządzenia, to wręcz krystaliczna czystość, tu nic nie szumi, nie pstryka, mamy więc bardzo pożądane „czarne tło”, które pozwala dostrzec oraz docenić całą różnorodność, bogactwo brzmienia danego nagrania, oczywiście pod warunkiem że źródło, materiał są na odpowiednio wysokim poziomie.

Urządzenie Matrix, a konkretnie Mini-i DAC ponownie udowodnił, że proponowane przez nas urządzenia dorównują renomowanym producentom i że jedyną wyraźną różnicą między rozwiązaniami jest ich cena, a konkretnie, wielokrotnie niższa cena Matrixa.

Niniejszy artykuł stanowi zaledwie streszczenie wyczerpującej recenzji z jaką mogą się Państwo zapoznać na hd-opinie.pl

Polecamy Państwa uwadze również dostępny od niedawna nowy DAC firmy Matrix – Mini Portable, którego recenzja w portalu HD-opinie pojawi się już wkrótce.

Zapraszamy do zapoznania się z wcześniejszymi recenzjami:

· Matrix Quattro DAC,

· Matrix USB S/PDIF adapter,

· Matrix M-STAGE AMP

· Matrix mini-i – DAC (1, 2)