IBC2012: Co nowego oferuje Blackmagic Design

Tradycyjnie już, przy okazji kolejnego spotkania z klientami podczas targów IBC2012 w Amsterdamie, Blackmagic Design przygotował porcję nowości. Oto najnowsze rozwiązania jakimi pochwalił się tym razem:

• Blackmagic Cinema Camera MFT
• UltraStudio 4K
• UltraStudio Mini Capture
• UltraStudio Mini Monitor
• DeckLink 4K Extreme
• Videohub Master Control
• Mini Converter SDI to HDMI 4K
• Mini Converter SDI Multiplex
• Aktualizacja oprogramowania dla HyperDeck - dodanie obsługi ExFAT
• Thunderbolt™ dla Windows
• Obsługa ATEM Audio Panel

 

Blackmagic Cinema Camera MFT

Jak dotąd, ciągle opracowywane są nowe funkcjonalności dla profesjonalnej kamery kinowej - Cinema Camera. Dotyczą one przede wszystkim udoskonalania oprogramowania i dołączania nowych funkcji. Wszystkie zmiany zostaną przedstawione już niedługo.

Prowadzone są również badania nad modelem dla obiektywów w systemie cztery trzecie dla tej kamery (model Passive Micro Four Thirds). Zainteresowanie tym rozwiązaniem jest wysokie ze względu na szeroką dostępność doskonałych obiektywów w systemie 4/3. Zamocowanie MFT może być szybko i łatwo zaadaptowane do uchwytów PL oraz niemalże dowolnych innych dzięki szerokiej dostępności wielu różnych przejściówek.

Nowy model Blackmagic Cinema Camera MFT ma się pojawić na rynku w grudniu. Jego cena ma wynosić tyle samo co poprzedni model. Posiadać będą identyczne funkcje, jedyną różnicą będą różne mocowania szkieł.

Więcej informacji:

http://www.blackmagicdesign.com/products/blackmagiccinemacamera/

Ultra Studio 4K

Od czasu wprowadzania technologii Thunderbolt, Blackmagic Design wprowadził wiele nowych produktów wyposażonych to złącze.

Wielu klientów zgłaszało zapotrzebowanie na produkty takie jak DaVinci Resolve posiadające funkcje obsługi obrazu jakości 4K dla monitoringu przy korekcji kolorystycznej. Dlatego też zdecydowano się na wprowadzenie wsparcia 4K również dla wielu innych produktów.

Nowy model Ultra Studio 4K to stosunkowo niewielkie, pozwalające na zamontowanie w uchwycie rakowym (wysokość 1u), ale niezwykle zaawansowane urządzenie pozwalające na przechwyt sygnału z urządzeń operujących na systemie operacyjnym Windows lub Mac. Rozwiązanie posiada wiele możliwości podłączenia dzięki zastosowaniu wielu gniazd. Przedni panel wykonano z wykończonego maszynowo aluminium. W obudowę wmontowano wyświetlacz LCD oraz przyciski dla wejściowego sygnału audio i video. Zasilacz został wmontowany w urządzenie. Tylny panel dostosowany jest do podłączenia dowolnego urządzenia za pomocą standardowego konektora.

UltraStudio 4K korzysta z zalet złącza Thunderbolt, które umożliwia przesłanie sygnału na odległość nawet 30m od źródła sygnału. Urządzenie wspiera wszystkie formaty wideo w tym SD, HD, 2K oraz 4K. Dodatkowe funkcje zostaną dodane do urządzenia wraz z nowym, przygotowywanym właśnie, oprogramowaniem.

UltraStudio 4K współpracuje z nowym Dual Link 3 Gb/s SDI dla sygnału 4:2:2 4K. Dodatkowo dostępna jest szeroka gama konwerterów umożliwiających zamianę sygnału na inny.

Więcej informacji:
http://www.blackmagicdesign.com/products/ultrastudio4k/

UltraStudio Mini Recorder

UltraStudio Mini Monitor

Niedawno przedstawiono UltraStudio Express, urządzenie, które posiada konektory SDI, HDMI oraz analogowe wraz z kablem typu brakeout. Dodatkowo dzięki niewielkim wymiarom oraz wsparciu technologii Thunderbolt jest niezwykle funkcjonalne i łatwe w transporcie.

Zdecydowano się pójść jednak o krok dalej w celu stworzenia jeszcze mniejszego rozwiązania spełniającego te funkcje. W tym stworzono 2 oddzielne moduły - jeden przeznaczony do przechwytywania, drugi do odtwarzania. Zrezygnowano z łącza analogowego pozostawiając łącza SDI oraz HDMI. Zmniejszona ilość złącz oraz mniejsze rozmiary całego urządzenia pozwoliły również na redukcję kosztów i ceny.

Dwa nowe urządzenia UltraStudio Mini Recorder oraz UltraStudio Mini Monitor pozwalają na przechwyt i odtwarzanie sygnału przy zachowaniu wysokiej jakości. Rozwiązanie posiada posiada możliwość podłączenia sygnału 3 Gb/s SDI oraz HDMI. Urządzenie jest dostosowane do pracy w oparciu o technologię Thunderbolt. Dla obydwu jednostek zasilanie odbywa się przez złącze Thunderbolt- wystarczy podłączyć i jest gotowe do pracy.

UltraStudio Mini Monitor oraz UltraStudio Mini Recorder to rozwiązania w których ogromną wagę przywiązano do możliwości łatwego transportu. Pomimo jednak, że urządzenie zmieści się w dłoni, zachowano wszystkie parametry jakościowe. Obydwa modele pracują w SD i HD. Oprogramowanie pozwala na działanie wraz z komputerami pracującymi na systemie Windows i Mac- podobnie jak UltraStudio oraz inne modele DeckLink.

UltraStudio Mini Recorder jest idealnym rozwiązaniem kiedy potrzebujesz małego, przenośnego urządzenia które zapewni zapis sygnału z przy minimalnych stratach. UltraStudio Mini Monitor doskonale sprawdza się do monitoringu, również dzieki odpowiedniemu oprogramowaniu, jak na przykład Avid Media Composer, Final Cut Pro 7 and X, oraz Adobe Premiere Pro.

Więcej informacji:


http://www.blackmagicdesign.com/products/ultrastudio/

DeckLink 4K Extreme

W zwiazku z tym, że obsługa 4K została dodana do nowego rozwiązania UltraStudio 4K, wypuszczono także nowy model karty Decklink, który zawiera wszystkie cechy modelu DeckLink HD Extreme 3D, posiada obsługę 4K i nazwany został DeckLink 4K Extreme.

Karty do przechwytu są doskonałym rozwiązaniem, w przypadku gdy istnieje konieczność ukrycia sprzętu wewnątrz jednostki centralnej.

DeckLink 4K Extreme to niezwykle wydajne rozwiązanie, które zawiera 3 Gb/s SDI, HDMI 3D, analog wideo oraz audio, wejście referencyjne i wiele innych funkcji. Rozwiązanie w postaci karty PCI Express 2.0 jest dwukrotnie szybsze i pozwala na pracę nad sygnałem wyższej rozdzielczości. Uwzględniono również odpowiednie dostosowanie urządzenia dla potrzeb pracy z DaVinci Resolve.

Więcej informacji:

http://www.blackmagicdesign.com/products/decklink4kextreme/

Videohub Master Control

Videohub Master Control to panel kontrolny umożliwiający sterowanie routerem VideoHub. Sterowanie może odbywać się poprzez bezpośredni wybór crosspointu za pomocą przycisku lub korzystając z pokrętła. Urządzenie wyposażono w ekran LCD, który udostępnia użytkownikowi wiele interesujących informacji w przystępny sposób. Pozwala to na zastosowanie rozwiązania również dla sterowania rozbudowanymi routerami, jak na przykład Universal Videohub 288.

Urządzenie Videohub Master Control umożliwia bardzo proste sterowanie. W celu wyboru odpowiedniego crosspointu, wystarczy skorzystać z pokrętła. Wyraźny ekran LCD udostępnia wszystkie najważniejsze informacje korzystając w tym celu z czytelnych dla użytkownika pól. Przewijanie odbywa się w porządku alfabetycznym, więc odnalezienie odpowiedniego crosspointu jest niezwykle proste.

Videohub Master Control pozwala na bezpośredni wybór odpowiedniego crosspointu poprzez wbudowane przyciski. Przyciski stanowią kombinację przycisków numerycznych, przypisanych odpowiednim funkcjom, oraz przyciskom programowalnym przez użytkownika. W prosty sposób możliwe jest przypisanie przyciskom dowolnej funkcji z dostępnych dla urządzenia, jak na przykład funkcje “Monitor”, “Deck” lub “Edit”. Odpowiednie crosspointy mogą być również wybierane bezpośrednio przez wybór odpowiedniego klawisza na panelu urządzenia.

Urządzenie może być zamontowane w uchwycie rackowym, a jego wysokość wynosi 1U.

Więcej informacji:

http://www.blackmagicdesign.com/products/videohub/control/

http://www.blackmagicdesign.com/products/universalvideohub/control/

Mini Converter SDI to HDMI 4K

Wraz z przedstawieniem nowych produktów obsługujących standard 4K, niezbędne okazało się stworzenie odpowiednich konwerterów i monitorów obsługujących standard 4K SDI. Mini Converter SDI to HDMI 4K umożliwia obsługę HDMI 4K przy rozdzielczości równej czterokrotnej standardowej rozdzielczości HD wideo - wszystko to za pośrednictwem pojedynczego złącza HDMI.

Zwiększa się liczba urządzeń (telewizorów, projektorów), które obsługują sygnał w standardzie 4K, przy czym korzystają z pojedynczego łącza HDMI. Dotychczas, przy podłączeniach z wykorzystaniem Mini Converter SDI to HDMI korzystano z konektórów wejściowych 4 x HD-SDI, aby umożliwić dalsze podłączenie do Quad Link HD-SDI współpracującego z 4K, lub Dual Link 3 Gb/s SDI 4K. Urządzenie pozwoli na konwersję sygnału aby umożliwić dalszą transmisję przez pojedyncze złącze HDMI 4K.

Urządzenie umożliwia przełączanie pomiędzy formatami SD i HD w sposób automatyczny, co pozwala na różnorodne zastosowanie dla SD, HD i 4K.

Więcej informacji:
http://www.blackmagicdesign.com/products/miniconverters/models/

Mini Converter SDI Multiplex

Najnowsze rozwiązanie, Mini Converter SDI Multiplex służy do konwersji pomiędzy urządzeniami używającymi Quad Link HD-SDI oraz Dual Link 3 Gb/s SDI. Nowsze urządzenia używają Dual Link 3 Gb/s SDI podczas, gdy znaczna liczba sprzętu stosowanego w przemyśle telewizyjnym obsługuje rozdzielczości 4K, używając czterech złączy HD-SDI.

Urządzenia UltraStudio 4K i DeckLink 4K Extreme używają Dual Link 3 Gb/s SDI 4K, dlatego zachodzi potrzeba konwersji do Quad Link HD-SDI 4K, w celu podłączenia starszych wyświetlaczy i projektorów 4K.

Mini Converter SDI Multiplex wyposażony jest w cztery wejścia SDI i cztery wyjścia SDI, więc może konwertować sygnał w obie strony. Mini Converter SDI Multiplex obsługuje także konwersję pomiędzy wideo 4:4:4 poprzez Single Link 3 Gb/s i Dual Link HD-SDI. Jest to prawdziwy multiplekser SDI pomiędzy różnymi formatami, który używa wielu łączy SDI dla uzyskania wysokiej jakości i rozdzielczości wideo.

Więcej informacji tutaj:

http://www.blackmagicdesign.com/products/miniconverters/models/


Aktualizacja ExFAT dla HyperDeck

Już wkrótce będzie dostępne nowe oprogramowanie zawierające obsługę ExFAT dla wszystkich grabberów HDD HyperDeck. ExFAT jest systemem plików obsługiwanym przez Windows, ale także Mac OS X obsługuje ExFAT i formatuje dyski ExFAT. Oznacza to, że grabbery HyperDeck będą mogły obsługiwać dyski z obu platform komputerowych.

Używanie ExFAT jest łatwe, ponieważ HyperDeck automatycznie rozpozna dyski sformatowane w Windows i Mac OS X bez potrzeby dokonywania żadnych ustawień, po prostu przechwyci i odtworzy plik.

Zaktualizowane oprogramowanie będzie darmowe dla wszystkich nabywców grabberów HyperDeck.

Thunderbolt dla Windowsa

Rozwiązania do przechwytywania i odtwarzania, Intensity Shuttle i Intensity Extreme Thunderbolt, właśnie otrzymały certyfikat Intela, więc już teraz można pobrać oprogramowanie i używać tych urządzeń z Windowsem. Nowe oprogramowanie jest kompatybilne z tym samym oprogramowaniem jakiego używają karty DeckLink, które mają szeroki zakres wsparcia.

Dostępne DaVinci Resolve 9

Właśnie opublikowano na stronie internetowej Blackmagic Design najnowsze oprogramowanie DaVinci Resolve 9 i jest ono dostępne do pobrania.

Jeśli nie jesteś użytkownikiem DaVinci Resolve 9 Lite, sprawdź oprogramowanie DaVinci Resolve 9 Lite, które jest darmowe, osobne dla Mac OS X i Windows. Nie ma żadnych ograniczeń na jakości, rozdzielczości plików, warstw timeline i posiada nieograniczone sposoby korekcji. Jest to więc bardzo wydajne narzędzie, nawet jeśli jest używane do konwersji plików lub ustawień w managerze plików kamery.

Oczywiście zaleca się uaktualnienie do pełnej wersji, aby otrzymać więcej niż 1 GPU, narzędzia 3D, redukcję szumu i rozdzielczość wyższą niż HD timelines.

Obsługa ATEM Audio Panel

W ostatnim czasie zostało wprowadzone nowe oprogramowanie dla ATEM Production Switcher, które pozwala na miksowanie audio ze wszystkich wejść każdego modelu ATEM. Jest to wielkie udogodnienie, ponieważ teraz niepotrzebny jest już dodatkowy mikser podczas produkcji na żywo.

W związku z ciągłym procesem doskonalenia oprogramowania, jest ono chwilowo nieco ograniczone. Zostanie jednak dodanych wiele ciekawych funkcji. Nowe oprogramowanie umożliwia podłączenie panelu audio opartego na USB, do sterowania mikserem audio w przełącznikach ATEM. Obsługuje ono protokół kontroli MACKIE. Wszystkie panele audio obsługujące ten standard będą również kompatybilne.

Praca nad doskonaleniem tego oprogramowania ciągle trwa i jest bliska końca. Podczas IBC2012 była możliwość sprawdzenia wersji demo oprogramowania i podzielenia się uwagami.