C4i przedstawia - prawdziwy miniaturowy PC z systemem Windows

  C4i wprowadza na polski rynek najnowszy mini komputer firmy MINIX: NEO Z64 W Windows Edition. Producent wielu popularnych modeli mini PC opartych na systemie Android zrobił kolejny wielki krok naprzód wypuszczając swój najnowszy produkt w zupełnie nowej odsłonie, oferując tym samym model NEO Z64 W i z certyfikowanym systemem Windows 8.1 z BING z kluczem produktu. Jednak to już nie tylko jeden z najmniejszych komputerów dostępnych na rynku, ale też domowe centrum multimedialne o ogromnych możliwościach. Minix NEO Z64 W  dostępny jest w C4i także w wersji FooKo PC Box (z zainstalowanym foobarem i Kodi). Urządzenie może pełnić rozliczne funkcje od uniwersalnego zdalnie sterowanego odtwarzacza multimediów w tym high end audio , małego PC do pracy w chmurze czy odtwarzacza Digital Signage zarządzalnego z sieci.

 

Urządzenie wyróżnia się kompaktową, miniaturowych wymiarów obudową, która czyni je jednym z najmniejszych obecnie na rynku komputerów PC. Dzięki niewielkim rozmiarom można je bez problemu zabrać ze sobą w każde miejsce. Wystarczy go podłączyć przed HDMI do telewizora czy monitora i zaopatrzyć się w klawiaturę bezprzewodową, czy mysz powietrzną, by móc się cieszyć ogromem możliwości tego niepozornego, na pierwszy rzut oka, urządzenia gdziekolwiek jesteś. Miniaturowa obudowa pozwala również dyskretnie umieścić NEO Z64 W poza zasięgiem wzroku, a dzięki niewielkim gabarytom możemy je również bez problemu zamontować na przykład na plecach telewizora. Jednak czy musimy chować najnowszy produkt firmy MINIX przed światem? Wykonana z matowego, wysokiej jakości tworzywa w kolorze czarnym, elegancka i niezwykle starannie wykonana obudowa stawia oferowany produkt pod względem jakości wykonania na równi z urządzeniami klasy premium.

Na panelu czołowym urządzenia znajduję się dioda LED informująca czy urządzenie jest włączone. Na bocznej ściance z kolei znajdziemy klasyczny przycisk włącznika, gniazdo na karty microSD, które w testach obsłużyło nam kartę o pojemności 128GB, a powinno bez problemu poradzić sobie i z większą oraz dwa złącza USB w standardzie 2.0, dzięki którym będziemy mogli podłączyć klawiaturę czy mysz bezprzewodową, pamięć zewnętrzną, dysk twardy czy na przykład przetwornik audio w wersji dla wielbicieli najlepszej możliwej jakości dźwięku. Z tyłu urządzenia producent umieścił między innymi złącze audio 3,5mm stereo, czyli popularny Mini Jack, pozwalający podłączyć słuchawki lub zewnętrzny zestaw audio w przypadku gdy monitor nie obsługuje dźwięku z kabla HDMI. Za pomocą złącza HDMI również znajdującego się na tylnim panelu, podłączymy NEO Z64 W do telewizora, monitora czy rzutnika i będziemy mogli cieszyć się oglądaniem filmów w rozdzielczości 4K czy w wersji 3D. Obok znajdziemy również standardowe gniazdo sieci Ethernet /LAN, oraz oczywiście antenę WiFi z możliwością regulacji.

 
 

Sercem odtwarzacza jest 64-bitowy procesor Intel Atom Z3735F pracujący w układzie czterech rdzeni, ze zintegrowanym układem graficznym Intel HD, oraz częstotliwością taktowania 1,33GHz, i aż do 1,83GHz. Jest to bardzo popularny i niezwykle wydajny układ używany zarówno w laptopach, jak i wszelkiej maści tabletach. Standardowo komputer posiada 2GB wbudowanej pamięci RAM DDR3. Dzięki zastosowanej konfiguracji urządzenie działa niezwykle efektywnie. System uruchamia się raptem w kilkanaście sekund od włączenia, tak samo szybko reaguję przy wybudzeniu z trybu uśpienia. W trakcie korzystania można zaobserwować niezwykłą płynność przy codziennej pracy, jak i przy odtwarzaniu najbardziej wymagających multimediów dzięki układowi Intel HD. W pełni funkcjonalny, licencjonowany Windows 8.1, z możliwością aktualizacji do wersji 10, pracuje na równi z systemami zainstalowanymi na laptopach czy desktopach, pozwalając korzystać ze wszystkich aplikacji czy gier.

 

Do sterowania urządzeniem zalecamy klawiatury bezprzewodowe z funkcją pada lub myszy żyroskopowej jak Logitech K400 i Deluxe.

 

Wbudowana superszybka pamięć wewnętrzna 32GB eMMC w wersji 5.0 pozwala na swobodne korzystania ze wszystkich możliwości urządzenia. Ta bardzo szybka pamięć typu flash daje szereg korzyści w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności. Możliwość zainstalowania kart microSD oraz dysków zewnętrznych pod port USB daje praktycznie nieograniczone możliwości przechowywania danych. Szybki port LAN Ethernet 10/100Mb/s oraz antena łącza bezprzewodowego WiFI w standardzie WiFi 802.11N zapewnie niezwykle wydajne połączenia z zasobami sieciowymi – lokalnymi czy internetowymi, jak i z zewnętrznymi urządzeniami działającymi w sieci lokalnej. Całość świetnie uzupełnia zainstalowany w urządzeniu kontroler Bluetooth 4.0. Wszystkie zastosowane komponenty sprawiają, że urządzenia przy zachowaniu ogromnej mocy obliczeniowej jest bezgłośne. Za odprowadzenie ciepła z urządzenia odpowiedzialny jest radiator, zaś całość układu charakteryzuję się niezwykle niskim poborem energii, nawet pięciokrotnie mniejszym niż tradycyjne komputery stacjonarne. Jest to idealne rozwiązanie w dobie „cloud computing” dla osób szukających rozwiązań gwarantujących wysoką wydajność przy niskim zużyciu energii oraz cenie. 

MINIX NEO Z64 W świetnie daje sobie radę z odtwarzaniem filmów, dodatkowo wbudowane kodeki 4K pozwolą odtworzyć materiały doskonałej jakości. Obsługuje także formaty dźwięku przestrzennego Dolby Digital i DTS. Firma C4i chcąc wyjść naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników oferuje model NEO Z64W w wersji high-end’owej FooKo PC Box, z zainstalowanym najnowszym oprogramowaniem KODI oraz odtwarzaczem Foobar2000 wraz z wtyczkami ASIO, obsługującymi m.i. natywnie pliki audio w standardzie DSD 64/128 bitów. Co więcej foobar odtwarza natywnie obrazy img płyt SACD.Foobar2000 to niezwykle zaawansowany odtwarzacz muzyczny, który jako jeden z niewielu obsługuje 64-bitowe przetwarzanie i 32-bitowe próbkowanie. Obsługuje wiele formatów audio, zaś wraz z zainstalowanymi przez C4i dodatkami oraz przy połączeniu z przetwornikiem audio (np. Ami Musik DS5, Matrix Mini i Pro 2015 lub Matrix X-Sabre), pozwoli cieszyć się najwyższą jakością plików w standardzie DSD, co zadowoli nawet najbardziej wymagającego audiofila. Alternatywnie do bezpłatnego foobara 2000 używać można odtwarzacza komercyjnego jdriver. Według naszej wiedzy to obecnie jedyne odtwarzacze softwarowe pod Windows radzące sobie z plikami DSD/ obrazami SACD.

 

 

 

   

Kompatybilne przetworniki DAC odtwarzające DSD z oferty C4i:

 
 
 
  
 

 

Uwaga: Kupując Fooko PC Box w połączeniu z Matrix Mini Pro, Matrix X-Sabre lub AMI Musik DS5, otrzymasz rabat w kwocie 150,00 zł na jeden z wyżej wymienionych przetworników.

 

Oczywiście nie ma żadnych problemów z odtwarzaniem natywnym najpopularniejszych plików flac 192kHz/24bity. Odtwarzacz foobar jest bezpłatny i można go sterować zdalnie z zewnętrznych urządzeń z systemem Android programem foobar2000controller albo z urządzeń iOS programem MonkeyMote 4 foobar2000MonkeyMote 4 foobar2000. Nawet jeśli korzystamy tylko z plików flac, osiągnięta jakość przy zastosowaniu zewnętrznego przetwornika DAC USB na audio analogowe jest znacznie wyższa niż przy odtwarzaniu płyt CD i niewspółmierna do kosztów urządzeń. Nagrania pokazują zarówno olbrzymią dynamikę jak i przestrzeń o głębię. Osiągnięcie takich wyników odsłuchowych do tej pory wymagało znacznie droższego sprzętu, więc dzięki FooKo high end będzie dostępniejszy dla melomanów.

Foobar 2000 (Android)

 

Screeny MonkeyMote(iPhone)

  

KODI to centrum multimedialne znane wszystkim posiadaczom odtwarzaczy sieciowych na systemie Android, dostępne również w wersji Windows, dające ogromne możliwości przy odtwarzaniu filmów, muzyki czy przeglądaniu zdjęć. Ponadto w oferowanej wersji KODI wzbogacone będzie o pakiet dodatków pozwalających uzyskać niemal nieograniczony, darmowy dostęp do tysięcy filmów, serial, relacji sportowych czy programów telewizyjnych poprzez wtyczki Icefilms, MuchMovies HD, 1Channel, FilmOn.tv czy Football Today. Za sprawą wtyczek Radio App, Shoutcast2 czy Polskie Stacje Radiowe będzie można słuchać niezliczonych stacji radiowych z całego świata, oglądać filmy YouTube dzięki dedykowanej aplikacji oraz oglądać polskie kanały telewizji internetowej dzięki dodatkowi Telewizja Polska, który obejmuje m.in. takie serwisy jak: ipla, iplex, player, TVP VOD, onet VOD TV, SuperFilm, eskaGo, PolskyTV itp.). KODI obsługuje mnóstwo formatów audio wideo pozwalając się cieszyć filmami w najlepszej możliwej jakości, zaś wraz z zainstalowanymi dodatkami, w locie potrafi ściągnąć wymagane napisy. Całość jest opakowana w niewiarygodnie wygodny i przejrzysty interfejs, który zadowoli nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Istnieje wiele zewnętrznych programów dzięki którym można w pełnik zdalnie sterować KODI z urządzeń z systemem Android czy IOS. Przykłady takiego oprogramowania to Yatse i KODI Remote.
   
  
   
Cena detaliczna urządzenia Minix NEO Z64 W to 692,00 zł brutto, wersja FooKo PC Box z uruchomionym Windows 8.1 z aktualizacjami i z zainstalowanymi sterownikami i oprogramowaniem jest droższa o 200,00 zł. Produkt jest objęty 12-miesięczną gwarancją producenta dla firm oraz 24-miesięczną dla użytkowników domowych