Manager, emulator EDID - LAN 0321 i 0319

jak rozwiązać problem EDID       Problemy z komunikacją EDID w instalacjach AV są bardzo powszechne. Każdy instalator prędzej czy później spotka się z brakiem kompatybilności pomiędzy urządzeniem źródłowym, a odbiornikiem. Dotyczy to zarówno najprostszych instalacji, jak i złożonych projektów.  EDID managery z oferty C4i pozwolą w prosty sposób rozwiązać większość problemów wynikających z błędnej komunikacji EDID.

 

 

Co to jest EDID?
 
Skrót pochodzi od Extended Display Identification Data. Wymiana danych EDID jest znormalizowanym sposobem komunikacji polegającym na przekazywaniu przez wyświetlacz informacji o jego możliwościach do urządzenia źródłowego.  Urządzenia źródłowe otrzymują od monitora informacje min. o natywnej rozdzielczości, dzięki której są w stanie wygenerować kompatybilny sygnał dopasowany do możliwości wyświetlacza.
 
Ten rodzaj komunikacji pomiędzy urządzeniami w instalacji pozwala zwiększyć kompatybilność bez konieczności ręcznego konfigurowania ich przez użytkownika, co zmniejsza prawdopodobieństwo nieprawidłowych ustawień i regulacji, które mogłyby obniżyć jakość wyświetlanych obrazów i ogólną niezawodność systemu.
 

Czym mogą się objawiać problemy z EDID?

 

Negatywnych scenariuszy może być wiele. Najczęstszym objawem jest zanik sygnału wideo w wyniku czego obraz potrafi mrugać co kilka sekund na wyświetlaczu odbiornika lub w ogóle się nie wyświetlać,  co jest bezpośrednim wynikiem niewłaściwej komunikacji między telewizorem i nadajnikiem oraz w drugą stronę. Często obok braku obrazu następuje też automatyczna zmiana rozdzielczości do najniższej (często 720p).

 

Częstym problemem jest też brak współpracy projektorów Full HD w instalacji z monitorami czy telewizorami 4K UltraHD w bardziej skomplikowanych instalacjach opierających się na pracy matryc, rozdzielaczy i skalerów. Długi czas akomodacji EDID w projektorach powoduje błędną komunikacją w wyniku której projektor nie współpracuje na równi z innymi odbiornikami. Bardzo częstę są też konflikty EDID w systemach komputerów czy instalacjach opartych o extendery KVM.

 

Istnieją również sytuacje kiedy monitor lub projektor nie przesyła pełnej informacji EDID do źródła sygnału (np. z powodu uszkodzenia), co objawia się małym wyborem rozdzielczości u źródła. W przypadku komputerów z dedykowaną kartą graficzną ten problem możemy rozwiązać poprzez dodanie rozdzielczości docelowej w ustawieniach zaawansowanych (w zakładce rozdzielczości niestandardowe). W przypadku odtwarzaczy, dekoderów i innych źródeł bez możliwości ustawiania rozdzielczości niestandardowych pojawia się problem, który bez użycia dodatkowego urządzenia nie rozwiążemy.

 

rozwiązaniem jest opisywany EDID manager, wystarczy zapisać EDID sprawnego monitora/projektora o tej samej rozdzielczości natywnej i podłączyć pomiędzy źródło i niesprawny monitor/projektor.

 

Jak rozwiązać problem?
 

Rozwiązaniem jest wykorzystanie prostego urządzenia - managera, emulatora EDID, podłączonego pomiedzy źródło i odbiornik. Niewielkich rozmiarów urządzenia nie wymaga zewnętrznego zasilania i w zależności od modelu pozwala rozwiązać większość problemów z EDID. Managery EDID LAN-0321 oraz LAN-0319 pozwolą na emulowanie parametrów EDID wyświetlacza i dostarczanie w stały i niezawodny sposób danych EDID do urządzenia źródłowego HDMI w celu efektywnej optymalizacji rozdzielczości obrazu. Są to proste i wygodne narzędzia zapewniające niezakłócone oglądanie obrazu w dowolnej instalacji wizyjnej. Model wyższy ponadto - LAN-0321 - pozwoli ponadto zapisać EDID  np. z innego monitora/projektora o tej samej rozdzielczości i wykorzystać z innym odbiornikiem.

 


 
 
 
 
LAN-0321   LAN-0319
     
 
LAN 0321 Emulator EDID HDMI (imitator, generator, manager)
   
LAN 0319 Emulator EDID HDMI (imitator, generator, manager)
 

   
Instrukcja obsługi LAN-0321    
     
 • funkcja uczenia się innych urządzeń
 
 • zapisana baza rozdzielczości - emuluje EDID wyświetlacza
 • Zgodny z HDMI 1.3 / 1.4 / 2.0
 • Wspiera rozdzielczości do 4Kx2K@60Hz
 • Tryb nauki: czyta i zapisuje parametry wyświetlacza
 • Tryb emulowania: emuluje EDID wyświetlacza
 • Zgodny z HDMI (3D, Deep Color, CEC), HDCP
 • Wspiera Dolby, True HD oraz DTS HD Master Audio
 • Diody LED dla łatwego programowania
 • Standardowy EDID ustawiony na 1080p
 • Mały rozmiar 43x24x10 mm
 • Zasilany z portu HDMI.
 
 • Zgodny z HDMI 1.3 / 1.4 / 2.0
 • Wspiera rozdzilczości od 480p do 4Kx2K@60Hz YCbCr(4:2:0)
 • HDMI (3D, Deep Color, CEC)
 • Wspiera Dolby, True HD oraz DTS HD Master Audio
 • Plug and play
 • Mały rozmiar 43x24x10 mm
 • Zasilany z portu HDMI.


 


Inne urządzenia do zarządzania EDID w ofercie C4i:

 


EDID/HDCP Manager FXN SX-HDCP01    
     
big 561774edb99bd
  Zarządza pokrewnymi problemami konwersji pomiędzy HDCP 2.2 i 1.4. Niezastąpiony u instalatorów. Wielokrotnie chronił przed brakiem sygnału w instalacjach z urządzeniami o róznych rozdzielczościach, EDID i HDCP na przykładzie źródła 4K podłączonego do odbiornika 1080p60.
 
   
     
GMX CV-5005    
     
 cv-5005h_pd.jpg   Sprawdzony w wielu instalacjach EDID/HDCP manager o rozdzielczościach do 1920x1200@60. Posiada możliwość zdalnego zarządzania z komputera przez RS232 oraz poprzez wdudowany mikroprzełącznik. Posiada wszystkie funkcje najnowszych managerów EDID ze wsparciem rodzielczości do WUXGA.
 
   

W wielu nowoczesnych urządzeniach ProAV, między innymi w matrycach,  EDID jest zarządzalny zdalnie przez sieć jak np. w modułowej matrycy skalującej HDMI  /HDBaseT / VGA - model  CNB MVP-8C

 

8C all 恢复的

 

 https://www.c4i.com.pl/images/stories/Cuanbo/MVP-8C/2.png

Zrzut ekranu strony zarządzania matrycą MVP-8C, dotyczący zarządzania  EDID

 
Film pokazujący możliwości urządzenia

 

"Jak rozwiązać problem z EDID? Emulator, manager EDID: LAN-0321"

 


 

Jeśli chcesz zostać autoryzowanym partnerem handlowym C4i i otrzymać rabaty dla integratorów systemów? Napisz! Przygotujemy dla Ciebie dedykowaną ofertę. Oferujemy wsparcie techniczne dla integratorów systemów AV, bardzo dobre ceny dystrybucyjne oraz unikalne i poszukiwane produkty i rozwiązania.

 

 
 
 

Zapisz się na Newsletter lub polub nasze profile w mediach społecznościowych, a będzie regularnie otrzymywał informacje o nowościach w ofercie C4i i promocjach!

 
       
 
 

 

Więcej o C4i Consultants for Industry

Firma C4i Consultants for Industry specjalizuje się w dystrybucji urządzeń zapewniających współczesnym gospodarstwom domowym dostęp do cyfrowej technologii, multimediów i rozrywki. Reprezentuje w Polsce takie marki, jak HiMedia, Zidoo, Egreat, Giada, Minix, Pipo (Android Smart TV Box i mini PC), Popcorn Hour i innych producentów odtwarzaczy sieciowych, Revo i Scansonic (radia internetowe oraz kolumny), Matrix (przetworniki DAC i wzmacniacze słuchawkowe), a także sprzętu dla zastosowań przemysłowych, w tym różnego typu konwerterów formatów wideo i audio, skalerów – procesorów wideo, rozdzielaczy i przełączników oraz matryc, extenderów sygnałów, okablowania, rozwiązań przesyłu sygnału audio wideo przez IP. C4i jest również przedstawicielem takich firm, jak VDWall, Gomax, tvOne, Kramer, BlackmagicDesign, Barix, Brightsign, HDCVT, LAN − producentów zaawansowanych procesorów wideo oraz konwerterów, oraz SCP -Structured Cable Products − producenta okablowania wideo, audio i strukturalnego. Bogate portfolio oferowanych produktów, dziesięcioletnia obecność na rynku oraz zdobyte doświadczenie czynią z pracowników C4i prawdziwych specjalistów w zakresie biznesowego oraz domowego sprzętu audio-wideo. 

www.c4i.com.pl

C4i Consultants for Industry

tomasz@c4i.com.pl , biuro@c4i.com.pl

Tel. 502-182-601
Tel. 22 398 33 34
Tel. 22 398 78 03