DSD to system stworzony...

DSD n

140702 hi res logoDirect Stream Digital to stworzony przez firmy Sony i Philips system modulacji PDM, używanego do kodowania cyfrowego dźwięku. System ten stosowany jest w płytach SACD (Super Audio Compact Disc) i ma za zadanie polepszenie jakości odtwarzanego dźwięku.

Obszerna infromracja znajsuej się tutaj na stronie pomocy  JRiver

W systemie DSD, w odróżnieniu od PCM, częstotliwość próbkowania nie jest stała i zmienia się w zależności od szybkości narastania funkcji przebiegu, a sygnał zapisywany jest w rozdzielczości jednobitowej (PCM to zapis wielobitowy), co sprawia, że sygnał DSD jest bardzo podobny do sygnału analogowego. Przewaga przetwarzania jednobitowego polega głównie na braku filtrów decymacyjnych (tworzących wielobitowe "kawałki" informacji zamiast jednobitowego sygnału strumieniowego). Dzięki systemowi DSD w miejscach, gdzie wymagane jest dokładniejsze opisanie funkcji, otrzymuje się więcej punktów charakterystycznych, czyli sygnał cyfrowy możliwie najdokładniej odzwierciedla analogowy oryginał.
 
Do odtworzenia DSD niezbędny jest przetwornik cyfrowo-analogowy DAC obsługujący DSD, podłączony przez USB do komputera Windows, Apple z zainstalowanym oprogramowaniem np. Foobar,  J-river albo system Daphile lub odtwarzacz sieciowy wspierający DSD i dołączony do nie go po złączu USB przetwornik DAC USB na analog zgodny z DSD.  Sygnał z przetwornika podłączamy dalej analogowo do systemu odsłuchowego czyli wzmacniacza zintegrowanego, przedwzmacniacza lub końcówki mocy jeśli wykorzystamy przedwzmacniacz wbudowany w DAC.
 
Pliki źródłowe można czerpać z profesjonalnych sklepów zajmujących się dystrybucją muzyki w jakości hi-res czy ze zripowanych płyt hybrydowych SACD. Kwestią czasu jednak jest pojawienie się serwisu streamingowego oferującego bezpośredni dostęp do bibliotek DSD, na wzór popularnego Tidala HiFi. Pliki DSD uzyskamy ripując plytę SACD do img (obrazu płyty) lub kupując albo wyciągając z obrazu płyty pliki dsf i dxf. Pliki obrazów płyty jak i dxf, dsf natywnie odtwarzanae są przez odtwarzacze JRiver, Foobar, Audirvana, Amarra i inne. My sugerujmey użycie JRiver dla systemu Windows (program płatny) lub Foobar z zaintalowanymi wtyczkami do DSD (program bezpłatny) albo system Daphile instalowany na mini PC.
 
 

Krokiem w tym kierunku jest japoński serwis primeseat.net oferujący bezpłatny streaming w jakości DSD. Wystarczy zainstalować aplikację dostępną na urządzenia Windows/Apple i podłączyć komputer do DAC'a. Serwis działa na zasadzie radia inteetowego i codziennie nadaje audycje na żywo lub wykorzystuje nagrania z archiwum. PrimeSeat transmitował już koncerty z Filharmonii Berlińskiej, tokijskiego Spring Festival, czy warszawskiej Filharmonii. Narodowej. W 2015 roku PrimeSeat przesyłał występy finalistów 17-tego Konkursu Chopinowskiego! Regularnie udostępniane są też produkcje o charakterze demonstracyjnym, jak nagrania z imprezy na 10-lecie Blue Coast Records, audiofilskiej wytwórni wydającej muzykę akustyczną, folk i jazz.

 Aplikacja dostępna jest bezpłatnie na oficjalnej stronie serwisu. Podczas korzystania z niej należy powstrzymać się od wyboru najbardziej oczywistego rozwiązania i zdecydować się na język japoński. Ta wersja jest dużo bogatsza i, wbrew pozorom, bardziej czytelna. Należy zalogować się na  stronie :https://primeseat.net/en/

Nagrania audio w najwyższej jakości (DXD oraz DSD) można znaleźć na stronach wytwórni 2L oraz Blue Coast Records. Obok płatnych produkcji, na podanych poniżej stronach internetowych dostępne są również darmowe nagrania (w przypadku Blue Coast Records konieczna jest rejestracja):
2L -
http://www.2l.no/hires/index.html 

i sklep 2L

Blue Coast Records - http://bluecoastrecords.com/free-downloads.

 

tidal1

Alternatywą dla DSD i oferty serwisów oferujących muzykę w bezstratnej jakości, jak wspomniany Tidal, są również coraz liczniej pojawiające się stacje radiowe oferujące bezstratne audio. Stacje te nadają zupełnie za darmo w standardzie zadowalającym najbardziej wybrednych audiofilów. Tidal oferuje jednak maksymalnie jakość MQA co wymaga kompatyblnego z MQA przetwornika DAC i oczywiście mini pc z systemem Windows, Android lub Daphile..

 
Oferujemy następujące zestawienie urządzeń do osbługi DSD:
Odtwarzacze Zidoo X20  , Zidoo X20 PRO

mini PC z oprigramowaniem JRiver i przetwornikim zgodnym z DSD:

JRiver player

mini PC z dedykowanym systemme Daphile
FooKo
 

Jeśli chcesz zostać autoryzowanym partnerem handlowym C4i i otrzymać rabaty dla integratorów systemów? - Napisz do nas!

Przygotujemy dla Ciebie dedykowaną ofertę. Oferujemy wsparcie techniczne dla integratorów systemów AV, bardzo dobre ceny dystrybucyjne oraz unikalne i poszukiwane produkty oraz rozwiązania.

 

 
 
 

Zapisz się na Newsletter lub polub nasze profile w mediach społecznościowych, a będziesz regularnie otrzymywał informacje o nowościach w ofercie C4i i promocjach!

 
       
 
 

 

Więcej o C4i Consultants for Industry

Firma C4i Consultants for Industry specjalizuje się w dystrybucji urządzeń zapewniających współczesnym gospodarstwom domowym dostęp do cyfrowej technologii, multimediów i rozrywki. Reprezentuje w Polsce takie marki, jak HiMedia, Zidoo, Egreat, Giada, Minix, Pipo (Android Smart TV Box i mini PC), Popcorn Hour i innych producentów odtwarzaczy sieciowych, Revo i Scansonic (radia internetowe oraz kolumny), Matrix (przetworniki DAC i wzmacniacze słuchawkowe), a także sprzętu dla zastosowań przemysłowych, w tym różnego typu konwerterów formatów wideo i audio, skalerów – procesorów wideo, rozdzielaczy i przełączników oraz matryc, extenderów sygnałów, okablowania, rozwiązań przesyłu sygnału audio wideo przez IP. C4i jest również przedstawicielem takich firm, jak VDWall, Gomax, tvOne, Kramer, BlackmagicDesign, Barix, Brightsign, HDCVT, LAN − producentów zaawansowanych procesorów wideo oraz konwerterów, oraz SCP -Structured Cable Products − producenta okablowania wideo, audio i strukturalnego. Bogate portfolio oferowanych produktów, dziesięcioletnia obecność na rynku oraz zdobyte doświadczenie czynią z pracowników C4i prawdziwych specjalistów w zakresie biznesowego oraz domowego sprzętu audio-wideo. 

www.c4i.com.pl

C4i Consultants for Industry

tomasz@c4i.com.pl , biuro@c4i.com.pl

Tel. 502-182-601
Tel. 22 398 33 34
Tel. 22 398 78 03