>>Przewodnik - zarabianie końcówek kabli Ethernet

rj45

Konektory RJ 45 Ethernet zazwyczaj używają kabli kategorii 5e lub 6 , kóre zawierają cztery pary nieekranowanej skrętki tzw. UTP. Używamy do nich modularnych konektorów RJ-45, 8-pinowych. Piny konektora maja za zadanie przebić izolację każdego przewodu kiedy zostaną zacisnięte przy uzyciu narzędzia do zaciskania. Jak to robic poprawnie opowie niniejszy artykuł...

 

 

 

cat56 tutorial.gif

Izolacja na kablach CAT5/6 jest w różnych kolorach. Są specyficzne kody kolorów związanych ze standardami zarabiania połączeń modularnych do Ethernet, z których dwa są najważniejsze i moga byc yżywane w dowolnych aplikacjach. Najbardziej popularnym jest standard T568B, drugim jest T568A (patrz rys. ). Kiedy musisz zaterminowc przewód , najpierw upewnij się jaki standard używasz w twojej sieci. Przewód w jednym kolorze oraz z koloroem przerywanym (kolor-bialy) tworzą te samą parę i sa skrecone razem wewnątrz koszulki CAT5 . Bardzo ważne jest przy zarabianiu, aby ta para pozostała skręcona jak najdłużej i jak najbliżej konektora jak to możliwe. Przy zarabianiu musisz zwrócić uwagę że są różne typy kabli i powinieneś użyć wlaściwego do danego typu narzędzia ściskającego.

cat56 tutorial.jpg

A. Zdejmij zewnętrzną koszulkę (łatwiej jest ściągnąć więcej niz potrzeba a potem przyciąć odpowiednio przewody).

 

 

 

 

 

B. Rozprostuj poszczegołne żyłY skrĘconych par. W niektórych wysokiej klasy kablech przewodniki są złączone razem , więc trzeba je rozdzielić jeden od drugiego. Możesz uzyc nożyczek, noża lub żyletki albo odpowiedniego narzędzia dostarczonego przez producenta kabla (patrz zdjęcie).

 

C. Wyprostuj kable i przytnij je na odpowiednia długość. Spróbuj zostawić skręcone odcinki tak blisko konektora jak to tylko możlwe. Nie więcej niż 12.5mm skrętki może być rozkręcone dla kabla Cat5e, w przeciwnym razie ucierpi jakość przesyłu przy wysokich prędkościach transferu.

narząd

D. Włoż każdą pare w odpowiedni punkt łaczenia. Bądź ostrożny ponieważ kolory pomarańczowy i brązowy wyglądaja podobnie. Kiedy osadzisz odpowiednio wszystkie 8 przewodników , Wcisnij do konektora również koszulkę tak aby się naprężyła i umożliwiła trwałe połączenie. Włóż konektor do narzędzia, naciśnij i piny konektora usuna izolację na każdej żyle tworząc pewne połaczenie (Patrz rysunek).

rj45.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Jeśli powyższe działania wydają sie Państwu trudne, proponujemy doskonałe ułatwienie a mianowice konektory CAT5e, CAT6 które umożliwiają przeciągnięcie par przez czoło łącza RJ 45 i uniknięcie ewentualnych pomyłek . Dodatkowo specjalne narzędzie SCP umożliwi precyzyjne dociśnięcie końcowki i zarobienie oraz ucięcie wystających końcówek.

ez-rj45.jpg

compresstoolscp.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konektory oraz kable CAT5e, CAT 6 znajdziecie

Państwo w naszym

sklepie internetowym ,

a narzędzie tutaj

 

OPRACOWANO NA PODSTAWIE INAVATE / i materiałów SCP